Vítáme Vás na návštěvě Naší planety

Murény

   Murény (Muray) Ln. Muraenidae

Ve starém Římě se maso murén považovalo za velkou delikatesu. Krmili  se tím nejlepším masem jaké je možné sehnat. Když starověký pán zavelel jdeme k murénám, tak otrok už věděl kolik uhodilo. Ano krmili se masem otroků. Takže zvu Vás na krmení murén.

V Rudém moři je nejčastější murénou Muréna jávská (Giant muray) Ln. Gymnothorax javanicus. Dorůstá délky až 3metrů. Já jsem však největší kusy viděl asi poloviční. Nebojte se Vámi je krmit nebudu, její maso je totiž často ciguatoxické. (Bylo by to tedy plýtvání prostředky.) Toxin ciguatera se vyskytuje v těle dravých ryb, které stojí na konci potravního řetězce. Ostatním dravým rybám neškodí, ale suchozemcům může způsobit i smrt. Nikdy se nedokáže odhadnout přítomnost jedu či jeho množství. Na otravu není znám žádný protijed.

(Příznaky otravy jsou brnění rtů a končetin, svalová ochablost, zvracení, průjem, dýchavičnost až nakonec může dojít k zástavě srdce.)

Dále na fotografiích kromě Murény jávské najdete též Murénu šedou (Grey muray) Ln. Gymnothorax (Siderea) Grisea jež dorůstá délky 65cm.

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org

Coral Reef Guide, ISBN 978-0-00-715986-4

Fotografie - Vlastní archiv

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode