Vítáme Vás na návštěvě Naší planety

Trnucha - Stingray

 

      Trnuchy (Dasyatidae) jsou rejnoci na mořském dně. Na ocase mají trn na pojený na jedovou žlázu. Jsou to velmi plaší živočichové. Pokud neopatrný potápěč na rejnoka šlápne v obraně zabodne trn. Jed není nebezpečný, jde spíše o mechanické poranění. Jed může způsobit nevolnost zvracení, křeče svalů, náhlé bezvědomí, pocení, slinění, srdeční arytmii.

Nejznámější obětí byl lovec krokodýlů Steve Irwin.

 

  Trnucha modroskvrnná, lat. Taeniura lymma, ang. Bluespotted stingray – je mořská paryba z čeledi trnuchovitých patřící mezi rejnoky, žijící v tropických vodách Indického a Tichého oceánu, převážně v mělkých vodách s písčitým či bahnitým dnem do hloubky 25m.

Má zelenohnědou, žlutou až olivově zelenou barvu, která je nepravidelně poseta modrými skvrnami. Břišní strana je bílá. Dorůstá velikosti do 70 – 80cm s hmotností 30kg. Většinu času tráví zahrabána v písku či schována ve skalních puklinách, kde se ukrývá před predátory. Živí se drobnými živočichy na dně, jako jsou měkkýši, červi, krevety, krabi či malé rybky.

Na obranu má jedovatý ostnem, který v případě ohrožení zabodne do agresora a vypustí jed. Ten člověku může způsobit bolestivé zranění. Krom člověka je kořistí pro žraloky.

V oblasti Austrálie je trnucha lovena pro maso.

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org

Coral Reef Guide, ISBN 978-0-00-715986-4

Fotografie - Vlastní archiv

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode