Vítáme Vás na návštěvě Naší planety

Klenot moří

 

    Hvězdnatka Risbecia pulchella, ang. Beautiful risbecia je krásně oranžově tečkovaný nahožábří plž, patřící do skupiny Chromodorididae. (Nahožábří plži Nudibranchia, ang. Sea slug jsou často pro svou rozmanitou barvu nazýváni Klenoty moří.)

Dorůstají délky 5 – 7 cm, výjimečně až 10 - 12 cm. Ten na naších fotografiích je opravdu ten výjimečný.

Základní zbarvení je krémově bílé s oranžově tečkovaným tělem, okraj těla je černomodře - fialově lemován.

Vyskytuje se v Rudém moři a Indickém oceánu – od Východní Afriky po Thajsko, na kamenitém dně a korálovém útesu, v hloubkách od 3 do 25 metrů. Živý se mořskými houbami a žahavci.

Látky jež pozřou z žahavců je činí nepoživatelnými pro predátory, pro to ty pestré barvy – ukazují pozor jsem jedovatý – nepoživatelný. Ale jen některé druhy, druhé napodobují ty opravdu jedovaté – nepoživatelné a chudák Predátor pak neví, která je která.

Rozmnožují se vajíčky.

Nahožábří plži jsou hermafroditi (jeden jedinec má v sobě samčí i samičí pohlavní žlázy). Potřebují však partnera, se kterým si vymění spermie – navzájem se oplodní.

Tento druh je ještě jedním výjimečný. Často se totiž „Vozí na sobě“. Nejde pouze o klasický proces páření, jako u ostatních druhů. Oni opravdu spolu „Žijí a vozí se“. Většinou jsou zaháklé předkem těla za ocas druhého.

Risbecia pulchella je velice podobná druhu Risbecia ghardaqana. V západním Pacifiku žije další podobný druh Risbecia imperialis.

Plž lat. Fryeria rueppelii patří do skupiny lat. Phyllidiidae. Skupině Phyllidiidae žábry chybí, dýchají celým povrchem těla.

 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org

Coral Reef Guide, ISBN 978-0-00-715986-4

Fotografie - Vlastní archiv

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode