Vítáme Vás na návštěvě Naší planety

EGYPT

Lidé se bojí času a čas se bojí pyramid.

   Coje pro egypt typické? Pyramidy, trhy, písek, faraónova kletba .... To vše jsme zažili, můžete to ale zažít s Námi i VY.

 

Gíza, Chephrenova, Cheopsova s Mycerinova pyramida

   V Gíze dosud stojí poslední starověký div světa. Tři pyramidy faraónů IV. dynastie (2723 - 2563 př.n.l.) Mycerinova pyramida, Chephrenova pyramida a Cheopsova pyramida. Měli jsme to štěstí, že jsme mohli v roce 2002 fotografovat uvnitř Cheopsovi pyramidy. Pohřební komoru velikého faraóna Cheops zde těsně před mou návštěvou navštívili vykradači hrobů. Tak jsem nalezl (s partou najatých, pardón nadšených všeho schopných, pardón vše fotících Japončíků) pohřební místnost prázdnou a bez jakékoliv výzdoby. Jen rozbitý sarkofág z černého kamene uprostřed místnosti připomínal zašlou slávu vládce Horního a Dolního Egypta... Kam faraón, poklady a jeho vnitřnosti ve čtyřech kanopách zmizeli je mi záhadou.

Část přístupové chodby je překvapivě nízká jen asi 1,2m, druhá část stoupá strmě nahoru a je překvapivě vysoká přes 8m. Vchod je uměle proražen asi 8 metrů nad zemí.

 

Faraón či jeho věrný strážce? Rozbitý nos mají na svědomí Mameluci velkého sultána, kteří si zkoušeli svoje dělostřelecké umění v polovině 19. století. (Mameluk – turecký voják jenž je otrokem.)

 

Údolí králů

   Pro mě nejkouzelnější ze starověkého Egypta je Údolí králů. Možná proto že jsme se tam do „Ztraceného údolí“ dostali pěšky, sami přes sluncem rozpálené a vysušené hory, kde jsme zažili několik malých dobrodružství. Z niž největší byla sama nejistota zda jdeme správně. Nakonec se nám otevřel pohled na nejvysušenější místo na světě. Ale nám se ulevilo.

Velbloudí párty aneb Spanilá jízda na Camelu

    Vyjeli jsme si s Jiřím na velbloudu do pouště asi na čtyřhodinovou projížďku.

Dnes už vím jaké úskalí musejí účastníci pouštního závodu Rally Paříš – Dakar překonat, když jim klekne motor. Mě klekl velbloud. Asi si říkáte, že se to může stát každému, No nevím. Mě klekl velbloud v hloubce 4 stop asi 20 metrů od pobřeží Rudého moře. Šel si asi zaplavat. Takže kam mi do té doby nevlezla sůl lidská, vlezla sůl mořská.

Velbloudí trh v Daraw

   Velbloudi vyskytující se na trhu v Daraw (asi 30 km severně od Asuánu - Aswn) pocházejí ze Súdánu (občas se tu vyskytují velbloudi i ze Somálska). Sem putují z nitra Sahary i více jak 40 dní spolu se svými súdánskými poháněči. Zde je od súdánských kolegů skoupí egyptští překupníci a obchodníci a pošlou dál na další velbloudí trh. Ten je jen několik kilometrů od starověkých pyramid v Sakkaře v Birgash u Káhiry. Velbloudi do Káhiry putují už většinou na korbě nákladních aut během 24 hodinové cesty podél Nilu. Často sem doráží vyhublí na kost. Jsou pak většinou určení na jatka a následně ke konzumentům, Přes nezávadné egyptské řeznictví.

 

Trh v Daraw začíná brzo ráno v sedm hodin každé úterý. Je zde k prodeji každý týden až 2 000 velbloudů. Je to největší velbloudí trh v Egyptě.

Každý obchodník má svou značku (cejch), kterou tetováním (cejchováním) nebo barvou sprejem většinou označí své velbloudy. Bez cejchů velbloudi na Egyptský trh nesmí. V nabídce jsou velbloudi závodní, nákladní (pracovní) a jateční.

Malého pohublého velblouda tady pořídíme za 1500 egyptských liber (asi 5 500Kč), zatímco za velkého dáte i víc jak trojnásobek. V Káhiře ho potom prodáte i s dvojnásobným ziskem.

Obchodování bývá dlouhé s obvyklým smlouváním o ceně, také plné hartusívání a emocí, jimž umí Arabové tak krásně zveličovat, že se jich nakonec snažíte co nejrychleji zbavit.

Každý velbloud má svázanou jednu nohu. Údajně, aby se jim zabránilo v útěku. Ale je to kvůli tomu, aby se velbloudi nebouřili a milým obchodníkům neoplatili jejich skvělé chování plné „lásky a úcty“ ke zvířatům.

Velbloud jednohrbý též dromedár (Camelus dromedarius) má dlouhé nohy a měří 2,2 až 3,4 m, váží 450-550 kg. Během období bez vody může stratit až třetinu své váhy bez vážných následků. Ztrátu dokáže vyrovnat během 10 minut vypitím velké množství vody. Mladí velbloudi mají v krku ohryzek, zvaný Rys, v dospělosti jim zmizí. Velbloud dospívá v asi 5 letech, do té doby se nazývá Zub.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode