Vítáme Vás na návštěvě Naší planety

Potápění v Rudém moří - Egypt

      Egypt to není jen písek, pyramidy, faraóni, bakšiš ... Ale i skvělé potápění a šnorchlování v jednom z nejlepších míst na světě - Rudé moře.

Rudé moře (arabsky: al-bahhr al-ahhmar) je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Je až 2 000km dlouhé a 350km široké, rozloha je asi 450 000 km² a max. hloubka je 3 039m. Od žijících sinic Trichodesmium erythraeum získává červené zbarvení – odtud Rudé moře, má také vysokou slanost vody. Je nejsevernější korálové moře na světě, krom korálů jsou zde oblasti mořských trav, mangrovy a slaniska. Žije zde na 400 druhů korálů, 20% rybích druhů je endemických.

Rudé moře je jedním z nejnavštěvovanější potápěčských míst na světě, zvláště egyptské pobřeží. Zde je možno navštívit bezpočet skvělích lokalit, tak se ponořte s Námi alespoň na některé z nich.

 Woodhouse reef, Rudé moře-sever 2010 / Red sea-North 2010

Thistlegorm

   V současnosti je SS Thistlegorm asi nejnavštěvovanější vrakem na celém světě. Mnoho potápěčů (mě nevyjímaje) z celého světa se sem sjíždí, aby se seznámili s historií a kouzlem tohoto vraku.

Proto je v kapitánské koupelně nad vanou stále čerstvá vzduchová bublina od potápěčů. Náklaďákům chybí a pravděpodobně už na věky budou chybět vše možné a nemožné odmontovatelné víčka, krytky, štítky – práce lovců suvenýrů. Já sám jsem si z třetího nákladního prostoru odnesl kousek uhlí, jenž mělo sloužit jako palivo ke kotlům Thistlegorm, ale díky Itálii a Německu neposloužilo. Zde je jeho příběh.

 

El Minia

   Plavidlo ležící na dně Hurghadského přístavu v hloubce 30 metrů, se dnes jmenuje El Minia (což ale v arabštině – egyptštině znamená přístav - Mina). Potopené Izraelem buď v roce 1969 nebo v roce 1970 ve IV. arabsko-izraelské takzvané Opotřebovací válce. Izraelské letadla F-4 Phantom II provedla překvapivý nálet a potopila toto plavidlo raketou, která loď zasáhla na levém boku na přídi pod čárou ponoru. Střela udělala do lodi otvor o velikosti 2m na výšku a 5m na délku.

Je to asi jediné plavidlo tohoto typu jenž člověk může Normálně navštívit , já měl to štěstí a v březnu 2009 jsem se potápěl v Egyptské Hurghadě na vrak této minolovky.

Minolovka potopená v Hurgadském přístavu je Sovětské výroby, typu T-43 projekt 254.

Gordon reef je útes na Tiranských lokalitách – Tiran island

Útes je známý díky vraku nákladní lodě Lulli, která narazila na útes v září 1985. Dodnes vrak či torzo Luilli spočívá na vrcholu severní části útesu. Vrak byl ještě více poničen jinou lodí o několik let později, která do vraku narazila a oddělila Lulli celou záď.

Lodě naplněné potápěči, připlouvají na jižní mělčí část útesu kde jsou kotevní bóje. Útes má tvar oválu o délce asi tři čtvrtě kilometru.

Většina ponorů je prováděna na jihovýchodní nebo jihozápadní straně útesu, popřípadě pouze na jižní straně. A to z důvodu absence silných proudů.

Bohužel vrak nákladní lodě Lulli leží na severní straně útesu a divecentrum „Camel“ ponory k vraku neprovádí.

Tak bohužel jsem neměl možnost se k vraku pod vodou přiblížit. I když by to bylo spíše pro šnorchlaře než pro potápěče.

Legendární Blue hole

 

Blue hole – slavná Modrá díra, 5 m od břehu se rozevírá 100 m hluboká asi 80m široká podmořská propast spojená obrovskou bránou s otevřeným mořem, kde zanechal svůj život už nejeden potápěč.

The Bells - stěna severně od Blue Hole, plná převisů a jeskyněk s měkkým korálem. Lokalita je dosažitelná pěšky z Blue Hole (150m), sestup asi 1m širokou puklinou, dlouhou 2 – 4m s přemostěním v hloubce 26-29 m.

Pokud zde plánujete jen jeden ponor, obyčejně se zanoříte ve Zvonu a poté zamíříte do Modré díry a poplavete půlkruh buď vlevo či vpravo, při kterém se budete pomalu vynořovat. Na břehu spousta egyptských turistických Pelešáren i s pivkem.

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode